پیاده روی اربعین ، آخرین محک

پیاده روی اربعین ، آخرین محک

(سخن کوتاهی با جاماندگان)

پیاده روی اربعین

معلم مهربانی را در نظربگیرید که دریک امتحان شفاهی، ابتدا سوالات سخت می پرسد. وقتی میبیند اکثردانش آموزان توان پاسخ ندارند، کم کم شیب سولات را ملایم می کند. اما بازهم عده ی زیادی گیج می زنند، و لذا باز هم معلم مهربان سوالات را ساده و ساده تر میکند؛ تا آنجا که دست آخر خودش به کمک دانش آموزان عقب مانده میاید و آنقدر سوالات را ساده وشیرین وگویا مطرح میکند که دیگر فقط اسمش سوال است وگرنه درواقع وعملا نوعی آموزش جدید است؛ تا بدینوسیله، هم دانش آموزها چیزی یاد بگیرند و هم خیر سرشان درامتحان قبول شوند. در این جاست که اگر کسی باز هم گیج بازی در بیاورد و قبول نشود واقعا یک عقب مانده (بخوانید: جامانده)ی به تمام معناست و قاعدتا رفوزه خواهد شد.
می خواهم بگویم: خداوند مهربان هم وقتی دید اکثریت مسلمانان در بزرگ ترین امتحان تاریخ، یعنی «عاشورای 61 هجری» مردود شدند؛ فورا امتحان را تمام نکرد [1] ؛ بلکه خداوند مهربان، این امتحان را تا پایان تاریخ ادامه داد (کل یوم عاشورا)؛ منتهی، شیب این امتحان را دائم کم و کم تر کرد تا بالاخره رسید به اربعین امروز! دراین جا دیگر نه شمشیر وشهادت و نه اسارت و نه هیچ زحمت وخطر قابل ملاحظه ای وجود ندارد. حتی زحمت هایی که در سفرهای تا 20 – 30 سال قبل هم بود برداشته شد. بله این امتحان نهایی آنقدر ساده وشیرین شده است که دیگر قدم به قدم از شما با شربت و شیرینی و تغذیه های رنگارنگ پذیرایی هم می کنند! اگر خسته شدید وضعف کردید فورا مشت و مالتان هم می دهند!… دیگر از این ساده تر نمی شود. (خب البته یک مقدار زحمت و خطر احتمالی هم وجود دارد. ولی اگر این هم نباشد که دیگر “امتحان” نیست.)

اما هشدار!

وقتی امتحان به اوج سادگی وشیرینی رسید؛ معنایش این است که «این آخرین فرصت است!»

ای که گفتی:” لیتنی کنت معک” / این تو و این اربعین و این محک


1. چون امام حسین، بزرگترین باب رحمت الهی ست(باب الحسین اوسع)، واگر کسی از این در نتواند وارد شود معلوم نیست دیگر شانسی برای عاقبت بخیری داشته باشد.

اما اینکه گفتیم: “عاشورا بزرگترین امتحان تاریخ است”؛ چون امام حسین علیه السلام وارث تمام انبیاست؛ هر پیامبری هم آزمونی برای مردم زمان خود بوده است؛ پس حالا قاعدتا مکتب امام حسین، شامل برآیند نهایی آنها، و (به تعبیر دقیق تر:) آغاز بزرگترین آزمون تاریخ خواهد بود.

درباره‌ی مهدی مشکات بیاتی

مهدی مشکات بیاتی یکی از پژوهشگران فعال در زمینه ی مهدویت و آخرالزمان می باشد. عمده ی تلاش های علمی او پیرامون موضوع تمدن مهدوی یا تمدن اسلامی صورت گرفته است. ایشان علاوه بر فعالیت های پژوهشی دارای طبع شعر نیز هستند. اشعار ایشان موضوعات مختلفی از قبیل مهدویت و سبک زندگی را دربر می گیرد. (کلیه مطالب این سایت توسط مدیر بارگذاری می شود.)

همچنین ببینید

یوسف ایران زمین - شعری درباره رهبر

حقایق مهمی درباره آیت الله خامنه ای

بسم الله الرحمن الرحیم نکات مهمی درباره آیت الله خامنه ای سلام بر همه‌ی دوستان …

2 نظر

  1. مطلب مفیدی بود. سپاسگزارم.

  2. مارو هم از دعای خودتون بی نصیب نگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *